I N   D I T   N U M M E R
4 8 
   
Het gaat goed
Het gaat niet goed
Sinterklaascadeau
En het gaat ook goed met...
WWW's
 
Het gaat goed
 

 

  

Het gaat goed met het jaarthema 'Werklandschappen'. De NVTL heeft aansluiting gevonden bij de actualiteit en bij het Ministerie van Economische zaken. Bovendien kristalliseerde een kernwerkgroep zich uit waarin enkele bureaus en specialisten deelnemen en actief bijdragen. Uw reporter vernam dat er een even pittig als verrassend programma voor de 'Werklandschappen' uit voortgekomen is. Ergens diep in Limburg is de nieuwste editie van Het Landelijk Dagblad in druk en die zal rond het Heerlijk Avondje bij u in de bus rollen. Deze krant is de eerste uiting van het nieuwe jaarthema 'Werklandschappen' met daarin o.a. een (nieuwe) uitnodiging voor het congres 'Werklandschappen' op 21 februari aanstaande in het NAi te Rotterdam (zie ook www.nvtl.nl/evenementen). Dat is de tweede actie voor het jaarthema. En dan, als klap op de vuurpijl, is de kernwerkgroep voornemens om een 'Nationale Projectenmarkt Werklandschappen' te organiseren! Uw reporter heeft zelfs de naam van een minister horen vallen en wat bleek bij navraag: die minister is die dag inderdaad reeds geboekt in haar agenda! Onze vingers trillen boven het toetsenbord, de Singing Detective in ons komt weer naar boven. In het kort zal het er op neer komen, dat alle bureaus die 'Werklandschappen' kunnen ontwerpen zich actief zullen kunnen presenteren aan hun potentiële opdrachtgevers. Opdrachtgevers zijn de gemeentes, andere overheden en private ontwikkelaars. De bedoeling is dat combinaties van opdrachtgevers en bureaus elkaar zullen kunnen vinden. De beste voorstellen zullen worden gehonoreerd met een stimuleringssubsidie. Tuin en landschapsarchitecten en de aan deze beroepsgroep gerelateerde disciplines zullen in de komende tijd vanuit de opzet van het jaarthema 'Werklandschappen' royaal de gelegenheid krijgen te laten zien wat zij voor het ontwikkelen en herinrichten van de 'Werklandschappen' kunnen betekenen. Nederland krijgt een nieuw gezicht. Lees uitgebreid in Kanaal 50.

   
 
Het gaat niet goed
   
  

De tuinen van Mien Ruys worden bedreigd in hun voortbestaan.
De tuinen van Mien Ruys in Dedemsvaart zijn sinds 1924 een laboratorium voor experimenten op het gebied van vormgeving, materiaalgebruik en toepassingen van beplanting. In de loop van al die jaren is er een gaaf bewaard overzicht ontstaan van de ontwikkeling van de tuinarchitectuur in de 20e eeuw. Mien Ruys zocht 75 jaar lang, steeds opnieuw, naar oplossingen voor steeds veranderende ontwerp-opgaves, in haar eigen, zeer herkenbare stijl. Dat maakt deze tuinen tot een uniek monument van nationale betekenis.
De stichting Tuinen Mien Ruys, opgericht in 1976, zet zich in om dit cultureel erfgoed te behouden. De tuinen zijn het grootste deel van het jaar opengesteld en de aanwezige kennis en ervaring wordt uitgedragen door middel van themadagen, publicaties, lezingen en workshops voor tuinliefhebbers en vakgenoten. Na het jubileumjaar en het overlijden van Mien Ruys zijn de bezoekersaantallen sterk teruggelopen. Naast behoud, zijn ook nieuwe ontwikkelingen nodig. Het experiment moet doorgaan, maar het draagvlak moet breder worden. De tuinen van Mien Ruys moeten een laboratorium zijn en blijven voor vormgevers op groengebied.
De stichting Tuinen Mien Ruys zoekt steun bij dit initiatief om de tuinen een levensvatbare toekomst te geven en vraagt u, als betrokkene bij uitstek, om donateur te worden of donateurs te werven. Voor 20 euro per jaar (meer mag natuurlijk ook) hebt u gratis toegang, wordt u op de hoogte gehouden van alle activiteiten en krijgt u korting bij deelname.
Aanmelden bij Stichting Tuinen Mien Ruys, Moerheimstraat 78, 7701 CG Dedemsvaart of Tel 0523-614774.

     
 
Sinterklaascadeau
   
  

U doet uw best voor Dedemsvaart, wij voor u. En dat dank zij de vrome Sint, of in dit geval de Sint Meto Vroom, die bereid was om voor de NVTL en dus voor U, zijn lezing over Mien Ruys op papier te zetten. Zij het dan elektronisch papier want vanaf vandaag is de integrale tekst "Mien Ruys en de emancipatie van de tuin- en landschapsarchitectuur" op www.nvtl.nl/publicaties te vinden. De lezing van Prof. Vroom vond plaats in de reeks Larenstein Lezingen over Mien Ruys, afgelopen voorjaar. Naast de figuur Ruys behandelt hij ook de tijdgenoten Bijhouwer, Otto, Boer, Warnau, Buys en De Jonge. Een schat aan informatie, die in afwachting van gedrukt vorm nu door u reeds te plukken valt. Wel donateur worden hé?
Aan de Sint uit Spanje kunt u een prachtig boek vragen dat net is verschenen: Het boerenerf, als brandpunt van natuur, landschap en cultuurhistorie. Rob Leopold deed de samenstelling van deze verzorgde uitgave met veel beeldmateriaal. ISBN 90-71840-50-6

     
 
En het gaat ook goed met
   

• 

Het gaat ook goed met De Nieuwe Kaart. Na de regio bijeenkomsten is de datum voor de eindmanifestatie bekend: 7 maart 2002, in dezelfde locatie als 5 jaar geleden, het Muziekcentrum Vredenburg te Utrecht. Details volgen, hou de datum vrij.

• 
  

Post L 30. Dit Haarlemse bureau bestaande uit Marchel-Wim van Dongen en Erik de Graaf in samenwerking met Hank van Tilborg en Roy Berents, kaapten zomaar eventjes in alle stilte de eerste prijs weg bij een internationale prijsvraag voor het ontwerp van 'stadspark' Altes Klinikum in Aken. Naast een geldbedrag krijgt het bureau de opdracht voor het maken van het definitief ontwerp en het begeleiden van de uitvoering van het park die moet beginnen in mei 2002. Meer info over het bureau op www.landscape-architects.nl.

• 

Hogeschool Larenstein, en zeker met de studenten. Zij krijgen er twee nieuwe lectoren bij. Rik de Visser, NVTL lid, behandelt Procesgerichte Landschapsarchitectuur en Dr. Arie Koster is lector Stedelijke Beplantingen.

     
 
Bijzondere www's
   

• 

Omgekeerd zoeken. Hier hebben we jaren op zitten wachten: omgekeerd zoeken in het telefoonboek. Typ op deze webhalte een telefoonnummer in en je krijgt, indien mogelijk, de naam- en adresgegevens die daarbij horen voorgeschoteld. www.ikhebje.nl

• 

Wij hebben u geattendeerd op de architectuurreis naar India. Aangezien u dit nu leest bent u niet mee. Maar u kunt dagelijks van de reis op de hoogte blijven via hun uitgebreid dagboek met foto's op www.fondsbkvb.nl/india.

• 

Brug overspant vijf eeuwen Leonardo da Vinci ontwierp een brug van 240 meter. Als die in 1502 echt was gebouwd zou het toen de langste brug ter wereld zijn geweest. De Noorse kunstenaar Vebjorn Sand was zo onder de indruk van het ontwerp dat hij met succes de Noorse autoriteiten heeft kunnen overhalen om de brug vijf eeuwen later alsnog, zij het een paar duizend kilometer meer naar het Noordwesten dan was gepland, te laten bouwen.
www.vebjorn-sand.com/thebridge.htm

• 

Het meest opvallende aan de oorlog in Afghanistan is de esthetiek van de beelden die ons bereiken. Zie voor een overzicht www.tiscali.nl/content/infomail/infomail.asp?info=fotafg

• 

Alles over de Europese Unie, het beleid, de besluiten, de documenten, de informatiebronnen, de statistieken op www.europa.eu.int, in het Nederlands.

     
 
Colofon
   

Het Kanaal is een uitgave van de Nederlandse Vereniging voor Tuin- en Landschapsarchitectuur. Verschijnt tweewekelijks en wordt u gratis toegestuurd na aanmelding op www.nvtl.nl
 
Redactie en foto's
Michel Lafaille, Tuin- en Landschapsontwerpen Tiel
 
Vormgeving
Harco van der Hurk, Grafisch ontwerper Arnhem
 
Technische verzorging
Evert van Engelenhoven, ESP Leusden

     
 
Voorgaande nummers vindt u op www.nvtl.nl/hetkanaal